امروز چهارشنبه 12 فروردین 1394 - Wed 04 01 2015

آخرین زمان بروزرسانی 03:52:00

خبر خوان

فیس بوک

تیوتر

آئین رونمایی از کتاب «
حمید کیانی معاون برنا
نرم افزار چند رسانه‌ا
تالار گفتگوی شهرنامه

درج آگهی در گروه اینترنتی شهرنامه

درج آگهی در گروه اینترنتی شهرنامه

درج آگهی در گروه اینترنتی شهرنامه

انواع کتابخانه

کتابخانه‌های آموزشگاهی

  • مشاهده در قالب PDF

ظاهراً نخستین کتابخانه آموزشگاهی کشور به مدرسه لقمانیه در ۱۳۱۷ هجری قمری تعلق دارد. این کتابخانه علاوه بر کتاب، دارای گنجینه‌ای از نقشه، کره جغرافیایی، روزنامه و پرده مصور بود. که علاوه بر دانش آموختگان آن دیگران نیز می‌توانستند از منابع آن استفاده کنند.

آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 10 اسفند 1391 ساعت 08:57

کتابخانه‌های‌ تخصصی‌

  • مشاهده در قالب PDF

شاید بتوان قدمت تاسیس کتابخانه‌های تخصصی را تا نخستین کتابخانه‌های تمدن بشری به عقب برده و قدمتی معادل قدمت تاسیس نهاد کتابخانه برای آن متصور باشیم. از‌‌ همان ابتدای امر بیشتر کتابخانه‌ها به موضوع خاصی تعلق داشتند و سعی می‌نمودند که منابع خود را در پیرامون آن طبقه موضوعی فراهم آورند.

اما شکل‌گیری کتابخانه تخصصی به‌ مفهوم امروزی به دوره پس از انقلاب صنعتی‌ در اروپا باز می‌گردد.

آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 10 اسفند 1391 ساعت 08:58

کتابخانه ملی

  • مشاهده در قالب PDF

کتابخانه‌های ملی از قرن هفدهم میلادی به بعد استقرار یافتند. اغلب این کتابخانه‌ها در سراسر جهان در بدو تاسیس از ادغام چند کتابخانه دیگر تشکیل شدند.

این کتابخانه‌ها که در طول فعالیت خود به نامهایی چون کتابخانه دولتی، کتابخانه سلطنتی و در ‌‌‌نهایت کتابخانه ملی شناخته می‌شدند در ذیل تاسیس خود دو هدف مهم را پیگیری کرده و می‌کنند.

 

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 09 اسفند 1391 ساعت 05:50

کتابخانه سیار

  • مشاهده در قالب PDF

در اواخر دهه ۱۳۳۰ و پس از به ‌وجود آمدن اداره تعلیمات روستایی در وزارت فرهنگ و تأسیس نخستین دبستان‌های چهار کلاسه در روستا‌ها، طرح تهیه و رساندن کتاب‌های مکمل مواد درسی به کودکان روستایی مورد توجه قرار گرفت.

آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 10 اسفند 1391 ساعت 09:04

کتابخانه‌های تخصصی سازمانی

  • مشاهده در قالب PDF

با فراگیر شدن کتاب و کتابخانه از اواسط دوره پهلوی دوم و در ‌‌‌نهایت با افزایش تعداد دانش پژوهان و دانشجویان در دهه ۶۰ خورشیدی و از سوی دیگر احساس نیاز شدید به آموزش نیروهای سازمانی در امر پژوهش و تحقیق دوران جمهوری اسلامی به نوعی سرآغاز جدی ساخت و تجهیز کتابخانه‌های تخصصی وزارتخانه‌ها و نهاد‌ها و سازمانهای پژوهشی است

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 22 اسفند 1391 ساعت 19:17

کتابخانه مساجد و اماکن مقدس

  • مشاهده در قالب PDF

مسجد در فرهنگ و جامعه اسلامی به عنوان مهم‌ترین مجمع تشکیلات اجتماعی مذهبی همواره نقش بی‌بدیلی در فرایندهای تاریخی ایفا نموده است. کتابخانه‌های مساجد، نخستین و در عین حال رایج‌ترین کتابخانه‌های عمومی در جهان اسلام هستند که همواره توسط مردم ساخته، سازماندهی و اداره می‌شدند. بسیاری از این کتابخانه‌ها مجموعه کوچک کتاب‌های دینی بودند که در یکی از شبستان‌های مسجد و یا در کنار منبر و محراب نگهداری می‌شدند و ظاهراً هیچ محل ثابتی برای آن‌ها وجود نداشته است و البته در این میان مساجدی بودند که مکان مناسب و بزرگی را به این امر اختصاص می‌دادند.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 07 اسفند 1391 ساعت 04:10

کتابخانه نابینایان

  • مشاهده در قالب PDF

نخستین کتابخانه مدرسه نابینایان کشور در سال ۱۳۵۲ در تهران تاسیس شد. این کتابخانه که پیش از انقلاب تحت عنوان کتابخانه سازمان ملی رفاه نابینایان به فعالیت می‌پرداخت پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مرکز رودکی تغییر نام داده و وظیفه تامین کتاب و منابع مکتوب قابل خوانش برای نابینایان را بر عهده گرفت.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 07 اسفند 1391 ساعت 04:12

کتابخانه روستایی

  • مشاهده در قالب PDF

پیش از انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۳۵۷ خورشیدی، عمده فعالیتهای فرهنگی و آموزشی در روستا‌ها و مناطق محروف در قالب ساختاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گنجانده شده بود و این مرکز در کنار بنیادهای خیریه‌ای همچون بنیاد خاور نزدیک به ارائه خدمات به روستانشینان ایران می‌پرداختند.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 07 اسفند 1391 ساعت 04:11

کتابخانه‌های‌ دانشگاهی‌

  • مشاهده در قالب PDF

پیش از آنکه نخستین دانشگاه کشور در سال ۱۳۱۳ خورشیدی در تهران تاسیس و مورد بهره برداری قرار بگیرد، مدرسه دارالفنون، مدرسه علوم سیاسی، مدرسه فلاحت مظفری، مدرسه صنایع مستظرفه، مدرسه عالی حقوق، دارالمعلمین مرکزی و مدرسه عالی تجارت به عنوان مدارس عالی کشور در دوره قاجاریه به پرورش نخستین گروه از فارغ التحصیلان علمی اقدام می‌نمودند.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 07 اسفند 1391 ساعت 04:06

کتابخانه‌های مراکز دانشگاهی و پژوهشی

  • مشاهده در قالب PDF

این نوع از کتابخانه‌های تخصصی در ساختار نهادهای علمی و پژوهشی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی تشکیل شده و وظیفه دارد تا مخاطبان خود را که عمدتاً در میان دانش پژوهان رشته‌های تخصصی هستند در امر تحقیق و پژوهش یاری رسانی نماید.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 22 اسفند 1391 ساعت 19:24

گروه اینترنتی شهرنامه

شهرنامه عنوان تارنمایی است که در مطالب آن به تاریخ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی شهر تهران پرداخته می شود و بنا داریم تا در قالب آن شناسنامه فرهنگی و اجتماعی شهر تهران را تدوین نمائیم.

 

ادامه مطلب...

تارنمای کتاب و کتابخانه در ایران در نظر دارد تا نمایه کاملی از روند تاسیس نهاد کتابخانه را در ایران از عهد باستان تا روگار کنونی ترسیم نماید. معرفی کتابخانه های ایران، نگاهی به تاریخچه چاپ، کتاب و کتابخانه در ایران و .... از دیگر بخشهای فعال این تارنما می باشد.

 

ادامه مطلب...

تالار گفتگوی شهرنامه با رویکرد ایجاد فضای باز گفتگو در موضوعات مرتبط و تخصصی گروه اینترنتی شهرنامه افتتاح و مورد بهره برداری رسید. در این تالار بنا داریم تا در قالب اتاقهای گفتگو، مباحث تاریخی و فرهنگی را به بحث و تبادل آرا بگذاریم

 

ادامه مطلب...

فروشگاه اینترنتی شهرنامه به منظور ایجاد بستری مناسب جهت عرضه محصولات فرهنگی در قالب کتاب و نرم افزار طراحی و مورد بهره برداری قرار گرفته است. دراین فروشگاه در مرحله نخست تنها محصولات گروه اینترنتی شهرنامه عرضه می شود که امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم گروه منتخبی از محصولات سایر همکاران عزیز را نیز جهت عرضه تقدیم حضور نماییم.

 

ادامه مطلب...
محل کنونی شما کتابخانه انواع کتابخانه
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست